Komiks Dieter Lumpen, klasyczny cykl zapowiedziany przez wydawnictwo Lost in Time. Komiks ten, trzeba to od razu powiedzieć, jest przykładem przerostu stylu nad treścią. Ten powstały w latach osiemdziesiątych cykl łączy elementy komiksu przygodowego z kryminałem, sensacją i thrillerem. Z niewielką domieszką realizmu magicznego. Całość narysowana w surowy ale bardzo stylowy sposób kreską bliską ligne clair.
Tytułowy bohater wędruje po różnych, często egzotycznych lokacjach przeżywając przygody o najróżniejszym charakterze. Od kryminalnych aż po nadprzyrodzone. Nie ma w tym komiksie wielkiej ciągłości fabularnej. Każdy odcinek ma charakter epizodyczny i niepowiązany z zazwyczaj z poprzednimi.
Oceniając ten komiks skrótowo, jest to jedna z tych historii gdzie styl dominuje nad treścią. Główne atuty tego komiksu to grafika oraz przygodowo sensacyjny charakter opowieści. Akcja jest dynamiczna i zróżnicowana, bohater ma w sobie coś z poszukiwacza przygód i łotrzyka który może wzbudzać sympatię czytelnika. Jako komiks gatunkowy, stworzony dla zapewnienia rozrywki, jest to pozycja udana. Nie oferuje ona jednak wiele więcej niż zabawa.
Komiks Dieter Lumpen autorzy
Komiks Dieter Lumpen został stworzony przez scenarzystę Jorge Zentnera i rysownika Rubéna Pellejero. Podczas gdy nazwisko scenarzysty zapewne nikomu w Polsce nic nie mówi, rysownik jest bardzo dobrze znany jako spadkobierca Hugo Pratta i kontynuator jego flagowej serii Corto Maltese którą współtworzy z Juanem Díaz Canalèsem jako scenarzystą.
Decyzja by powierzyć temu rysownikowi kontynuację Corto nie wzięła się znikąd. Pellejero to utytułowany i doświadczony rysownik z wieloma albumami komiksowymi na swoim koncie. Dieter Lumpen to jedna z jego najbardziej znanych kreacji. Dużo wyższe oceny zbiera jednak inny z jego komiksów, Le Silence de Malka również stworzony we współpracy z Jorge Zentnerem..
Komiks nie tylko zdobył nagrodę dla najlepszego albumu zagranicznego w Angoulême w 1997 roku ale często pojawia się w wypowiedziach krytyków i fanów jako najlepszy komiks twórców. Nawiasem mówiąc dotąd nie zebrałem się by ten komiks przeczytać, choć jego opis brzmi zachęcająco.
Milczenie Malki to historia osadzona częściowo na historii rodziny scenarzysty pochodzącego z Argentyny i która w fantastycznym sztafażu zostaje opowiedziana w albumie. Jest to opowieść o losach żydowskich imigrantów z Rosji w Argentynie początków i pierwszej połowy dwudziestego wieku.
Dieter Lumpen
Wracając jednak do Dietera Lumpena. Komiks powstał w latach osiemdziesiątych i był kontynuowany aż do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Tytułowy bohater, bez wysiłku czy nadmiernych chęci zostaje rzucony w wir przygód w najróżniejszych częściach świata, zazwyczaj egzotycznych. W tym komiksie nikt się nie bawi w ekspozycję. Już w pierwszym odcinku serii znajdujemy bohatera w Stambule, w samy środku afery kryminalnej związanej z tytułowym sztyletem.
Intryga zostaje rozwiązana równie szybko jak została zawiązana i nasz bohater rzuca się w wir kolejnych przygód o charakterze epizodycznym.
Pierwsze nowelki Dietera to są wprawki do dłuższych historii które przyszły później. W miarę powstawania kolejnych części komiks nabierał głębi i jakości. Od odcinka zatytułowanego Karaiby jest to już dość ciekawa historia z kilkoma elementami głębi czy ciekawszego spojrzenia na bohatera. Który wreszcie zaczyna też nabierać zdefiniowanych cech charakteru. Sprzyjał temu zapewne fakt że późniejsze historie są już pełnometrażowe co daje więcej przestrzeni na rozwój postaci.
Kolejna jednak opowieść, Zapłata dla Charona burzy ten porządek. Ma ona zupełnie inny charakter od poprzednich. Jest oniryczna i trudna do interpretacji. Daleka od prostej kryminalno przygodowej intrygi poprzednich części. Ta opowieść jest dużo poważniejsza w wymowie od poprzedzających ją historii. Może być ona sporym zaskoczeniem dla fanów których seria przyzwyczaiła do przygodowego i beztroskiego stylu komiksu.
Komiks Dieter Lumpen podsumowanie
Kiedy postać głównego bohatera zaczyna robić się ciekawa seria się kończy. Trudno powiedzieć komu można z czystym sumieniem polecić ten komiks. Z pewnością fani opowieści przygodowych i awanturniczych utrzymanych w klimatach retro znajdą tu coś dla siebie. Fabularnie opowieść jest zbyt luźna by wciągnąć w opowiadaną historię. Jest jednak bardzo wystylizowana, estetyka i czystość kreski sprawiają sporo przyjemności przy lekturze serii. Przynajmniej z tego względu warto ten komiks przeczytać.
Komiks Dieter Lumpen powstał w latach osiemdziesiątych, kiedy historie kładące nacisk na styl były bardzo popularne. Jego początki jako serii ukazującej się w magazynach, bez prawdziwej ciągłości fabularnej są sporą słabością tej serii. Dziwne też są skoki stylistyczne i w charakterze historii. Elementy magiczne pojawiające się okazjonalnie w Dieterze wprowadzają pewien dysonans w odbiorze tego komiksu.
Elementy fantastyczne czy raczej oniryczne zaburzają nieco lekturę. Nie pasują do charakteru cyklu, który jest przedstawiany jako kryminalno przygodowy.
Dieter Lumpen to dziwny cykl komiksowy który ma swoje zalety ale nie rekompensują one w pełni jego wad. Stylistycznie jest nieco podobny do Maxa Fridmana Giardino. Niestety scenariusz nie dorównuje jakością serii twórcy z Włoch.